מצבר מומלץ – מה המצבר שהכי כדאי לקנות ואיך בוחרים אותו?

למרות שנדמה לנו שמצבר הוא כמו עוד סוללה שמחליפים בשלט, בחירת מצבר רכב נכון חיונית לתפקוד הרכב שלך. מצבר טוב ישפר את הביצועים שלך הרכב שלך ואפילו יאריך את חיי הרכיבים שבו. אבל, ישנם לא מעט מצברים בשוק אז איך לדעת מי מהם הוא מצבר מומלץ עבור הרכב הספציפי שלך?
הנה כמה טיפים שצוות מאור מצברים ריכז עבורכם על מנת לעזור לכם לבחור את המצבר המתאים ביותר לרכב:

מהם צרכי הרכב הספציפיים שלך?

לכל רכב יש את צרכי החשמל שלו, כמו שכל נהג משתמש בצורה ברכב. חלק נוסעים נסיעות קצרות לעבודה, חלק מטיילים בסופ״ש, חלק רוכשים רכבים לטיולי שטח וכו׳, מה שאומר שאין מצבר אחד אשר מתאים לכולם. לכן, רגע לפני רכישת מצבר חדש, חשוב להכיר את סוג הרכב ואת הדגם שלו קצת יותר לעומק מכיוון שלכל רכב יש דרישות חשמל ספציפיות למצבר, כולל גודל, קיבולת וכוח התנעה קר (CCA). אפשר לעיין במדריך הרכב כדי להבין מהן הדרישות של המצבר שלך.

גם תנאי האקלים משפיעים על המצבר שלך

קור וחום משפיעים על תפקוד המצבר ויכולים ממש לפגוע בו. באזורים קרים, סוללות עם רמת CCA גבוהה יותר יהיו יעילים יותר להתנעת ובריאות הרכב. באזורים חמים, חשוב לבחור מצבר עם יכולת התמודדות טובה עם החום כמו המצברים הישראליים ובמיוחד שנפ אשר בנויים לאקלים הישראלי החם והלח. 

איך לדעת מתי הגיע הזמן להחליף מצבר?

שאלת השאלות! נתחיל בזה – המצבר שלך לא עושה לך בכוונה ומחליט לשבוק חיים דווקא בזמן הכי פחות נוח. אלא להיפך, המצבר שלך משדר אליך לא מעט סימנים שמעידים על המצב שלו:

  • קשיים בהתנעה, במיוחד בימים קרים
  • אורות חלשים
  • מזגן חלש
  • אזעקה שלא נדרכת
  • כיבוי פתאומי של הרכב
  • צורך בטעינות רבות של המצבר

לא תמיד המצבר צריך החלפה, לכן אנחנו ממליצים לך להגיע אלנו או או למוסך\ חשמלאי רכב שלך שיבדוק את המצבר ויעניק לך חוות דעת מקצועית לגביו.

חיי מדף של מצברים ברכבים שונים

כמו שכתבנו, לכל רכב יש את השימושים והצרכים שלו ולכן גם המצברים מתנהגים בצורה שונה. בטבלה שהכנו אפשר לראות את חיי המדף של המצברים השונים ולהתכונן להחלפה שלהם בזמן, מבלי להסתכן בלהתקע עם מצבר גמור.

סוג המצבר AGM חיי מדף פרטים נוספים
מצבר לרכב משפחתי בין שנתיים לארבע שנים ישנם שלושה סוגי מצברים (עופרת, ג׳ל ו -Start & stop) אשר לשלושתם חיי מדף שונים כשהעופרת הוא החלש ביותר, אחריו הג׳ל ולבסוף ה-Start & Stop
מצבר לקטנוע בין שנתיים לשלוש שנים מצברים של קטנועים פרטיים בשימוש סביר בדרך כלל יחזיקו שלוש שנים ואילו מצברים של קטנועים לשליחויות יסיימו את תפקידם אחרי כשנתיים
מצבר לאוטובוס בין שלוש לחמש שנים אלו מצברים גדולים יותר אשר נחשבים לחזקים יותר ולכן יחזיקו מעמד לזמן רב יותר
מצבר למשאית בין 4 ל-6 שנים המצברים האלו נחשבים לחזקים ביותר מכיוון שהמשאית זקוקה למומנטום מסיבי

בנוסף, אנחנו ממליצים לך לבדוק את חיי המדף של המצבר שלך מכיוון שמצברים יכולים לאבד מהקיבולת שלהם אם הם יושבים על המדף הרבה זמן. כדי לבדוק את זה, אפשר להציץ בתאריך הייצור של המצבר אשר מודבק על המצבר עצמו וכך לבחור את המצבר החדש ביותר בחנות.

סוגי המצברים הקיימים בשוק

מעבר לקיבולת שלהם, גם הטכנולוגיה של המצברים שונה והיום ניתן למצוא ארבעה סוגי מצברים. 

סוג המצבר AGM יתרונות חסרונות
עופרת-חומצה – מצבר קלאסי המשמשת ברוב הרכבים, מכיל תאים של עופרת וחומצה גופרתית מחיר נמוך, זמינות גבוהה, תחזוקה נמוכה. משקל כבד, ביצועים יורדים בתנאי קור קיצוני, יכולה להדליף חומצה.
Start & Stop מצבר שבו החומצה נספגת בלוחות מיוחדים כך שהיא נצמדת לעופרת עמיד בזעזועים, מתאים לרכבים עם צריכת חשמל גבוהה, תחזוקה נמוכה, טווח טמפרטורות רחב. יקר יותר ממצברי עופרת-חומצה, כבד.
ג'ל – מצבר שבו החומצה מעובה בצורת ג'ל מתפקד כמערכת סגורה ללא צורך במילוי נוזלים, עמיד לזעזועים, מתאים לשימושים מורכבים של הפעלה וכיבוי מרובים. יקר יותר ממצברי עופרת-חומצה וג׳ל, עלול להיפגע מטעינה לא נכונה.
ליתיום-יון – מצבר מתקדם שעושה שימוש בטכנולוגית ליתיום משקל קל, נפח טעינה גבוה, אורך חיים ארוך, ביצועים מעולים. מחיר גבוה מאוד, דורש מערכות ייחודיות לניהול הטעינה.

חוות דעת וביקורות

רגע לפני שבוחרים מצבר, חשוב לקרוא חוות דעת וביקורות של נהגים אחרים על יצרנית המצבר והמצבר הספציפי שרצית לרכוש. הביקורות יעניקו לך תובנות חשובות על איכות ועמידות המצבר בשימוש יומיומי שיכולות לחסוך לך המון כסף, זמן וכאב ראש.

כמה אחריות מגיעה עם המצבר?

כדאי לבחור במצבר שמגיע עם תקופת אחריות רחבה ככל הניתן. בדיוק בגלל השימושים השונים וסוגי הרכב השונים, מצברים עלולים להתקלקל לפני הזמן ולכן ככל שזמן האחריות יהיה רחב יותר, כך ההגנה שלך מפני רכישת מצבר חדש תהיה ארוכה יותר.

התייעצות עם מומחה

משום מה אף פעם לא מסבירים כמו שצריך כמה המצבר חשוב לתפקוד הרכב ולכן אין לנו באמת כלים לדעת איזה מצבר מומלץ לנו. זו הסיבה שאנחנו ממליצים לשוחח איתנו, כמובן שאפשר גם להתייעץ עם מכונאי רכב או חשמלאי רכב אשר מבינים בתחום הזה ויוכלו גם להתאים לך מצבר שיהיה מדויק לרכב ולתקציב שלך.

המוניטין של היצרן

למרות שישנם לא מעט מצברים בטווחי מחירים שונים, אנחנו ממליצים לך לבחור מצבר של יצרן עם מוניטין מעולה וידוע בתחום. יצרנים מובילים כמו שנפ ו-Varta  נודעים באיכות הגבוהה של המצברים שלהם ובחדשנות הטכנולוגית שלהם שמבטיחה ביצועים טובים ואמינות לאורך זמן.

התקנת המצבר

למרות שזה נשמע טריוויאלי, אנחנו מרגישים חייבים לכתוב את זה. יש לרכוש מצבר אך ורק מספק מורשה של אותו היצרן שבחרת. בנוסף, חשוב לוודא שהתקנת המצבר תתבצע על ידי איש מקצוע כדי למנוע נזקים לרכב או למצבר עצמו.

תחזוקה וטיפול במצבר

כדי לשמור על המצבר תקין חשוב לתחזק אותו כראוי. באמצעות מספר פעולות פשוטות כמו בדיקות קבועות של מתח הטעינה, ניקוי הקטבים ווידוא שהמצבר מחובר היטב ניתן להאריך את חייו של המצבר ואפילו לשפר את הביצועים שלו.

לסיכום

בחירת מצבר רכב היא לא רק עניין של מחיר, אלא בעיקר שאלה של איכות ותאימות לרכב ולצרכים הייחודיים שלך. עם המחקר הנכון, ניתן בהחלט למצוא את המצבר המושלם לצרכים שלך שישרת אותך לאורך זמן עם מינימום תקלות.