1.האנרגיה של הרכב

"מזון המכוניות" בלעדיו אי אפשר להתקדם אפילו לא במטר אחד הוא כידוע הדלק, אך האמת היא שדרושים עוד הרבה מאד מרכיבים שיפעלו כתקנם כדי שכל זה יקרה. בין היתר, אחד המרכיבים הקריטיים בהנעת המכונית הוא כמובן המצבר, האחראי על פעילותן התקינה כלל המערכות החשמליות ברכב. גם אם אתם חושבים שאתם יודעים את כל מה שצריך לדעת על מצברים לרכב, תופתעו לגלות עליו כמה עובדות חדשות שכנראה לא הכרתם:

2. מכשירים חשמליים ברכב עשויים להינזק כשהמצבר אינו בשימוש

ברכב הפרטי כמו בבית, יש מוצרים חשמליים ושימושיים שגם אם לחצנו בהם על כפתור ה- off הם עדיין ממשיכים למעשה לפעול, אם כי אם בעוצמה נמוכה. כך, מערכת האזעקה היא הדוגמה הטובה ביותר למוצר חשמלי שממשיך לעבוד כל העת ושהמשך פעילותו הרציפה קריטית, כאשר אם הוא לא יקבל חשמל במשך זמן מה הוא עשוי להינזק. כך נכון הדבר גם בעת החלפת המצבר עצמו, עוד לפני שהוא שובק את חייו באופן סופי – חייבים לדאוג לחלופה אנרגטית עבור המערכות החשמליות השונות, או לכל הפחות להקפיד לבצע את פעולה ההחלפה כמה שיותר מהר.

3. אי שימוש ממושך במצבר הוא השוחק המהיר ביותר של המצבר

איש כמובן עוד לא הצליח להתמודד עם פגעי הזמן שנותנים את אותותיהם במצברים השונים (ובכלל), אך למעשה יש עוד סיבה, והפוכה במידה מסוימת, לשחיקת המצבר: אי השימוש בו במשך זמן ממושך משבית את המבצר עד למצב של השבתה מוחלטת – בדיוק בשל אותם מכשירים ומערכות הפועלים כל העת – וכך הוא למעשה מאבד את מקורות האנרגיה האחרונים שלו, ואורך חייו מתקצר באופן משמעותי. לכן כדאי להקפיד להתניע את הרכב כל כמה ימים לפחות, במיוחד אם בעל הרכב מתכנן להיעדר לתקופה ארוכה.

4. מחיר המצבר לרוב נקבע על פי תקופת האחריות של המצבר

מקובל לחשוב שהבדלי המחירים בין המצברים השונים מעידים על טיב המוצר הספציפי או על המוניטין של החברה המייצרת אותם, אך האמת היא שבהרבה מהחברות המובילות מחיר המצבר הסופי נקבע יותר מכל על פי פרמטר זהה – והוא מספר חודשי האחריות שעל המצבר. לכן חשוב לשים לב בכל מקרה של תמחור שאתם נתקלים בו, בין גבוה ובין אם נמוך, שתקופת האחריות אכן תואמת את הציפיות שלכם ובעיקר את משך הזמן שאתם מתכננים להישאר בו עם אותה המכונית.

5. זמן שימוש רב ו"מאמץ" של המצבר אינם הסיבה היחידה לשחיקתו

כשמשהו לא נראה כשורה, ברכב ובכלל, לרובנו יש אינסטינקט מיידי לחשוב שהתסריט הכי גרוע קורה לנו בזה הרגע ממש, ושחייבים ללכת להחליף את המצבר אם הרכב לא מתניע. אך האמת היא שיש עוד שלל פרמטרים שיכולים להשפיע על תקינות המצבר – החל מחיבורים רופפים, דרך העדר מים ועד לאלטנטור תקול. לפעמים זה יכול להיות אפילו סתם לכלוך, שפשוט הצטבר עם הזמן וצריך רק לנקות מעט.